Види чаю


Білий чай (кит. бай ча) – рідкисний та дорогий, складається виключно з чайних бруньок(тіпсів).  У сухому вигляді має світлий, жовтуватий колір. Оскільки листя не піддаються скручуванню, чаїнки досить великі й легкі, у воді вони швидко розкриваються. Настій жовтувато-зелений, темніший, ніж у зелених чаїв, має квітковий аромат, солодкуватий смак і залишає приємний, солодкуватий присмак. Білий чай дуже чутливий до режиму заварювання. Білий чай дуже дорогий, купити чай такої якості може собі дозволити не кожен. Наприклад: чай Срібні Голки і Біла Півоніяю.

Жовтий чай (кит. - хуан ча) - майже як зелений, але перед сушкою проходить процедуру закритого «томління». Виготовляється з ніжних бруньок, відрізняється янтарно-жовтим кольором, та чудовим ароматом. В давнині жовтий чай був доступний тільки імператорському двору і було заборонено його вивезення з Китаю.

Зелений чай (англ. green, кит. Люй ча)  у сухому вигляді має зелений колір (від салатового до темно-зеленого, в залежності від особливостей виготовлення), настій - неяскравого жовтуватого або зеленуватого кольору, в ароматі чітко виділяється «трав`яна» нотка (може бути схожий на запах сухого сіна), смак терпкий, може бути трохи солодкуватим (але не гірким - гірчить тільки низькоякісний або неправильно заварений, зокрема, перестояний зелений чай). Технологічний процес складається з термічної обробки(підсмажування в Китаю, пропарювання в Японії), зкручувння, сушіння, термічної витримки та сортування. Наприклад  можна відмітити такі зелені чаї, як: чай Колодязь Дракона, Бі Ло Чунь, Кволіті Зелений листовий чай GP1,Лорд Байрон "Чайна Чойс", Гокал "Діп Грін", Дженекс Зелений чай середньолистовий, Дженекс "Грін Вей", Дженекс "Найс Кап" зелений чай.

Червоний чай (англ. oolong, кит. Улун), така назва зустрічається в Росії в Китаї його іноді називають «бірюзовим» або «синьо-зеленим». Такий чай має яскраво- червоний настій , чудовий пряний аромат. В улуні міститься найбільша кількість ефірних олій. Червоні чаї бувають: слабоферментовані, середнього ступню ферментації, сильноферментовані(їх іноді називають “cиніми”). Наприклад: чай Те Гуан Інь.

Чорний чай (англ. black, кит. Хун ча, у Китаї ще відомий, як червоний) – найвідомішій та найпопулярнішій . У сухому вигляді має темно-коричневий або майже чорний колір. Настій - від оранжевого до темно-червоного. В ароматі можуть виділятися квіткові або медові нотки, смак характерний, терпкий, не гірчить. Чорний чай проходить всі стадії технологічного процесу: зав’ялювання, скручування, ферментацію, сушку. (наприлад: Юннаньский Червоний, Кімун, Лапсанг Сушонг, Кволіті "Сансет" ОРА , Кволіті "Монте Бленд" FBОП, Лорд Байрон "П`ять годин" ОPА, Лорд Байрон "Голд Кап" FBОП, Лорд Байрон "Стронг Тейст" ВОР, Лорд Байрон "Ассам Мэджик" TGFOPS , Дженекс "Блек Найт" OPA крупнолистовий, Дженекс "Блу Скай" FBOP)Особливе місце серед чорних чаїв займає Пуер. Він як дороге вино, цінується за вік.

Пуер (кит. Хей ча, «чорний чай»). Виготовляється як з тіпсів, так і зі зрілого листя, зі старих дерев. За способом виробітки ділиться на Шу Пуер (штучно зістарений, приготований) і Шен Пуер (сирий, зелений). Чаїнки у Пуер великі, жорсткі, олійно-чорні, або червоно-бурі. Цей чай дає насичений смак та залишає по собі солодкий присмак. Чай Пуер  відрізняє своєрідний міцний запах. Пуер прийнято пресувати, оскільки в пресованої формі ферментація чайного листа триває. Пуер - єдиний чай, цінність якого з віком збільшується, а смак покращується.

Ароматизований чай.

Існує багато видів ароматизованих чаїв, вони досить популярні й виробляються багатьма приватними компаніями.

Є, в основному, три способи ароматизації чаю:

1.Синтетична ароматизація - найбільш дешевий варіант ароматизації хімічними концентратами. Використовується як для листових, так і для пакетованих чаїв.

2.Ароматизація натуральними екстрактами - наприклад використовують масло бергамота, ефірні олії цитрусових рослин(наприклад: чай Кволіті «Бергамот»).

3.Ароматизація натуральними добавками - Це найбільш оптимальний спосіб ароматизації в процесі підсихання чайний лист перемішується, наприклад з квітами жасмину, потім висушується до кондиції. Після чого квіти жасмину витягають, залишаючи іноді кілька пелюсток, чайний лист вбирає таку кількість ефірних олій, яка здатна лише відтінити смак чаю. Для ароматизації чаю часто використовується: м`ята, ромашка, звіробій, гвоздика, кориця, кардамон(наприклад: Кволіті зелений чай з квітками жасмину, Подарунковий чай  «Женьшень Улун» , Лорд Байрон «Чайна Чойс» з пелюстками жасмину, Гокал «Діп Грін» з пелюстками жасмину).Часто включають в чай листя, ягоди, шматочки плодів. Подібна ароматизація може вироблятися як на стадії упаковки, так і в процесі заварювання. У першому випадку отримують так звані трав`яні та фруктові чаї.

Фруктові чаї. В основі цих напоїв чай, але при цьому є значні додавання фруктових та інших включень. Включення ці дійсно переважають у складі чаю - до 80-90% трав і шматочків фруктів, якщо чай зберігається з такими добавками, то він повністю втрачає свій аромат (часто і смак), переймаючи запах добавки, або приймаючи проміжний плодово-ягідний смак.

Трав`яні чаї (тиза). Тиза - від французького слова «Tisane», означає будь-який трав`яний настій. Тизи або на всі 100% є трав`яними зборами, які п`ються не в лікувальних цілях, а просто як повсякденний напій, або включають в себе незначний відсоток чаю. Найбільш відомі трави, які включають до складу тізанів-м`ята, ромашка, пелюстки троянди (шипшина), меліса лимонна, іван-чай, , материнка, звіробій, чебрець, малина (ягоди і листя) та ін.

Швидкорозчинні чаї. Ці чаї у вигляді гранул можна розводити як гарячою, так і холодною водою. Практично всі ці чайні напої ароматизовані, до складу деяких з них входить чайний порошок, але найчастіше гранули просто містять кофеїн і імітують колір чаю. Зрозуміло,що їх смак лише віддалено нагадує справжній чай.

Чайні екстракти, які виходять з чайного соку - вельми дороге і екзотичне задоволення. Цей чайний екстракт добувають за допомогою особливих пресів, які вичавлюють з чайного листя сік, а потім з даного соку обережно випаровується волога. Дана технологія була придумана в Китаї ще в давнину, але через свою крайню дороговизну майже не використовувалася.

не чайні чаї 

Каркаде - один з найвідоміших в Україні  нечайних чаїв, представляє собою висушені квіти суданської троянди (квітка гибискуса). Напій червоного кольору має легкий , солодкуватий, але з незвичайною кислинкою смак. Даний напій можна вживати як в холодному вигляді, так і гарячому, при цьому він не втратить ні смакових особливостей, ні цілющих(наприклад: Кволіті Каркаде, Дженекс Каркаде ).

Мате - іноді «парагвайський чай» або «бразильський чай» - цей латиноамериканський варіант чаю в наші дні завойовує все більшу популярність.

Секрет чарівності криється в красивій церемонії заварювання і пиття. Адже п`ють чай мате не з чашки, а з гарбуза, назва якого з аргентинської звучить - калабас, через спеціальну соломинку під назвою бомбілью. Мате відрізняється легким деревним ароматом (вічнозеленого парагвайського падуба) і складним кисло-солодким смаком з цілою гамою відтінків.

Ройбос – чай з червоного чагарника, іноді його називають бушменську чаєм. У сухому вигляді ройбос має вигляд червоно-бурих трісочок-голочок. Будучи завареним, перетворюється на освіжаючий напій  з надзвичайно приємним, легким і м`яким смаком. Цим напоєм можна здивувати гостей, особливо влітку. На відміну від чаю мате, чай ройбос заварюють у заварювальному чайнику, і п`ють із скляних прозорих чашок. Заварювати такий чай можна, як і мате, не один раз. Ройбос часто буває ароматизований ваніллю. Заварений чай має солодкуватий смак, тому додавати в нього цукор або мед є зайве. Місцеві жителі вважають, що щоденне вживання ройбоса продовжує життя, робить розум ясним, а думки швидкими.